به آزمایشگاه کلینیک ولیعصر خمینی شهر خوش آمدید

 

همه روزه از ساعت 7 صبح تا 8 شب آماده ارائه خدمات می باشد.

جناب آقای دکتر مجید صادقی تحت نظارت امور آزمایشگاه های معاونت درمانی دانشگاه علوم پزشکی مسئول فنی آزمایشگاه می باشند.

در این آزمایشگاه انواع:

آزمایشات عمومی شامل: قند، چربی، عملکرد کبد، چکاپ کامل، غربالگری مادران باردار ، تست اسکاچ ، دیابت، تست تحمل گلوکزو …

آزمایشات عفونی شامل: عفونت ادراری، ادرار 24 ساعته،  ایدز، هپاتیت و…  انجام میشود

طرف قرارداد با بیمه های تامین اجتماعی; نفت(شاغل / بازنشسته) ; خدمات درمانی (کارمندی/اقشار/سلامت ایرانیان) ; بانک ها(صادرات/تجارت/سپه/ملت)

از 7 صبح تا 8 شب بصورت یکسره

بیماران گرامی می توانند با مراجعه عصر هنگام به آزمایشگاه جواب آزمایش خود را تحویل بگیرند.

بیماران محترم می توانند جواب آزمایشات خود بصورت آنلاین از لینک زیر دریافت کنند.

توصیه های مورد نیاز برای آزمایشات مختلف

مراجعه کننده گرامی،در صورتیکه با مراجعه به پزشک برای شما آزمایش درخواست شده باشد و یا خود قصد انجام آزمایش را دارید

 لطفا روز قبل از آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنید تا در مورد نکاتی که باید رعایت کنید به شما توضیح داده شود.بدانید مهمترین نکته در رسیدن به نتایج درست در آزمایشات رعایت نکاتی است که قبل از نمونه گیری و در هنگام پذیرش ،آزمایشگاه به شما گوشزد میکند.  لذا بهتر است روز قبل از آزمایش ،به آزمایشگاه مراجعه کنید و اطلاعات لازم را از مسئول نمونه گیری دریافت کنید .بطور کلی رعایت نکات زیر درهنگام مراجعه به آزمایشگاه جهت بدست آمدن نتایج صحیح تر الزامی میباشد:

1برای برخی آزمایشات ،ناشتائی لازم است.لطفا ناشتا بودن یا ناشتا نبودن خود رابه مسئول پذیرش اطلاع دهید تا ایشان شما را راهنمائی نماید.برخی افراد تصور میکنند ناشتا بودن یعنی اینکه که صبح صبحانه نخورده باشند ویا حتی اگر یک لقمه غذا یا یک لیوان چای خورده باشند اشکال ندارد اما باید بدانید که  ناشتا بودن از نظر آزمایشگاه و برای بدست آمدن نتیجه صحیح  به این معنی است که شمابه مدت 12 ساعت قبل از نمونه گیری غذا یا هر ماده غذایی مصرف نکرده باشید.ناشتا بودن باید شبانه باشد .بدین معنی که نمیتوان صبحانه کامل خورد و 12 ساعت غذا نخورد و عصر برای نمونه گیری مراجعه کرد(مثل مواردی که در ماه مبارک رمضان فرد سحری میخورد و نزدیک افطار برای نمونه گیری مراجعه میکند .این کار توصیه نمیشود .بهتر است در این موارد نمونه گیری     به بعد از ماه رمضان موکول شود)

 • ناشتا بودن حتما باید شبانه بوده ومدت آن بسته به نوع تست شما دارد .در برخی تستها مانند چربی خون این میزان باید  14-12 ساعت  و نه بیشتر از 16 ساعت باشد .اما درمورد سایر تستها معمولا 8 تا 10 ساعت ناشتا بودن کافی می باشد.در  طول این مدت ازخوردن (حتی جویدن آدامس و آشامیدن و کشیدن سیگار ،انواع شکلات ) بپرهیزید.تنها میتوانید در این مدت آب (نه آب میوه)مصرف کنید.  در صورتیکه پزشک معالج شما در خصوص اب خوردن هم نکاتی به شما تذکر داده است ان را مراعات کنید .شام را مثل هرشب میل نمائید.در مورد داروهای مصرفی هم لازم است از پزشک خود تعین تکلیف کنید چون برخی داروها روی آزمایش اثر ندارد وبرخی داروها را نمیتوان قطع کرد لذا در این خصوص در وحله اول از پزشک خود تعیین تکلیف کرده و در غیر این صورت داروی مصرفی خود را به مسئول پذیرش بگویید تا وی شما را راهنمایی کند .

3- صبح روز آزمایش ،مانند هر روزاز خواب بیدار شوید،بدین معنی که زمان بیدار شدن خود را نسبت به روزهای دیگر   بیش از یک ساعت تغییر ندهید  .قبل  ازپرداختن  به امورروزمره که دارای استرس بدنی و روحی میباشد به آزمایشگاه مراجعه نمایید.

4 –  با ورود به  آزمایشگاه به علت  استرسهای  بدنی حین مراجعه ،قبل از دادن نمونه درحدود15 دقیقه آرام و راحت بنشینید ودردادن نمونه تعجیل نکنید.

5 – مسئول نمونه گیری را از مصرف هرگونه  دارو و سابقه  بیماری خودمطلع سازید تاوی آنها  را در قبض شما  یادداشت کند . مطمئن باشید این اطلاعات  هرقدر  دقیق تر باشدباعث خواهد شد آزمایش و نتیجه بدست آمده دقیق تر بوده و آزمایشگاه می تواند بهتر به شما وپزشک شما  کمک کند .

6 – جهت آزمایش  کشت و کامل ادرار ، بهترین نمونه ، اولین ادرارصبحگاهی میباشد.

7 – جهت آزمایش پوستی از نظر قارچ،باید به مدت 3روز از شستشوی محل ضایعه با آب ویا مالیدن هر گونه داروی موضعی خودداری کنید.

8- درخصوص آزمایش مدفوع،بعد از گرفتن نمونه  خصوصا در صورتیکه نمونه اسهالی میباشد  سریعا و کمتراز  یک ساعت آن  را به واحد نمونه گیری  آزمایشگاه تحویل  دهید.

9-در مورد آزمایشات هورمونی و برخی دیگر تستها  باید در روز یا ساعت مشخصی از روز و تحت شرایط خاص با مصرف یا عدم مصرف برخی داروها  انجام شود لذا به توضیحاتی که مسئول نمونه گیری به شما میدهد دقت کرده و عمل کنید.

چند نکته  در خصوص آزمایشگاه :

1-چر برخی تستها نیاز به تکرار دارد؟

علل زیادی را میتوان برای این موضوع بیان کرد.شایعترین علت آن این است که شاید  شرایط قبل از نمونه گیری به طور کامل رعایت نشده است . برای بدست امدن جواب درست شرایط بدنی بیمار قبل از  نمونه گیری (شامل ناشتا بودن و خصوصا میزان ساعات ناشتا بودن ،نوع غذا و یا فعالیت بدنی فرد ،داروهای مصرفی و…..)بسیار مهم است .گرچه مسئول نمونه گیری در این خصوص پرسش میکند اما به خاطر اهمیت موضوع لازم است آزمایشگاه   از رعایت درست شرایط مطئئن باشد لذا مسئول آزمایشگاه صلاح میداند بدون دریافت هزینه اضافی آزمایش روی همان نمونه قبلی یا نمونه جدید تکرار شود.

2-چه عواملی روی نتیجه آزمایشات تاثیر می گذارد؟

ناشتا بودن ،میزان فعالیت بدنی و ورزش،رژیم غذایی ،داو های مصرفی ،زمان مراجعه و نمونه گیری ،سیگار کشیدن و….   .لذا قبل از مراجعه جهت آزمایش ،تاثیر عوامل فوق را از مسئول پذیرش و نمونه گیری سئوال کنید.

آیا میزان مواد در خون در افراد سالم همیشه به یک اندازه است ؟

خیر .میزان مواد در خون حتی در شرایط سلامت بدن نیز با تغیییرات ساعت روز و روزهای هفته و فصول متفاوت است و یکسان نیست .لذا اینکه صبح نمونه گیری شود یا عصر متفاوت خوهد بود .تغییرات روز به روز خصوصا در مورد تریگلسیرید زیاد تر میباشد.

3-تفسیر آزمایشات :با توجه به اینکه برای  تفسیر آزمایشات اطلاع از  سابقه بیمار و سابقه  داروهای مصرفی قبلی ومعاینات   انجام شده لازم بوده  و از همه مهمتر دانش و اشراف کافی در زمینه بیماری شما باید وجود داشته باشد که همه اینها تنها در پزشک شما وجود دارد لذا از آزمایشکاه درخواست نکنید که آزمایش شما را تفسیر کند .چه بسا یک جواب که از نظر آزمایشگاه غیر طبیعی به نظر برسد ،از نظر پزشک شما طبیعی باشدو یا برعکس .

مراجعه کننده گرامی،این آزمایش برای بررسی وجود احتمالی دیابت ویا طی درمان برای بررسی کفایت درمان انجام میشود.برای دقت هر چه بیشتر آزمایش،لطفا به نکات زیر توجه داشته باشید.

1 – از چند روز قبل از انجام این تست، رژیم پر از قند استفاده کنید (در حدود 150 گرم در روز).

2 – در ابتدای  صبح (قبل از ساعت 10 صبح )و قبل از گذشت  بیش از یک ساعت از زمان بیدار شدن و به صورت  ناشتا (10تا 12 ساعت)به آزمایشگاه مراجعه نمائید.توجه  کنید که در مدت ناشتائی فقط مجاز  به خوردن آب هستید.از مصرف چای و قهوه و کشیدن سیگار بپرهیزید.فعالیت بدنی شدید هم نداشته باشید.سعی کنید تست ناشتا و2 ساعته را در یک روز انجام دهید .

3 – در ابتدای ورود چند دقیقه راحت روی صندلی بنشینید تا   اثرات حرکات بدنی روی شما به  حد اقل برسد.

4 – در ابتدا  یک نمونه خون ناشتا از شما گرفته میشود(این تست معمولا همراه با قند خون ناشتا انجام میشود.). سپس لازم است شما صبحانه را مانند هر روز مصرف کنید.لذا بهتر است صبحانه خود را با خود به آزمایشگاه بیاورید.اولین لقمه را که میخورید  و یا در صورتیکه پودر به شما داده شده  بعد از تهیه شربت و مصرف کردن ان ،ساعت را یادداشت کرده و دقیقا بعد از سپری شدن 2 ساعت مسئول نمونه گیری را از کامل شدن زمان 2 ساعته مطلع کنید تا نمونه شما سر وقت گرفته شود.  در این خصوص به توضیحاتی که مسئول نمونه گیری به  شما میدهد توجه داشته باشید . در طول   مدت انجام تست  از خوردن  غذا ،  نوشیدن چای  و قهوه  و  کشیدن سیگار و ورزش و فعالیت فیزیکی بپرهیزید. می توانید آب در حد متعارف مصرف کنید.صبحانه شما باید در طول 20 دقیقه و خوردن شربت باید 5 دقیقه طول بکشد.

5–  جهت دریافت جواب ، طبق تاریخ قید شده درروی قبض به آزمایشگاه مراجعه نمائید.

] مراجعه کننده گرامی این آزمایش برای بررسی احتمال وجود خونریزی بسیار اندک دردستگاه گوارش انجام میگیرد،جهت بدست آمدن نتایج صحیح وتصمیم گیری درست تر  برای شما لطفا به نکات زیر دقت فرمائید:

1-در صورتیکه  بواسیر یا شقاق مقعد دارید و خونریزی واضح دارید باید به اطلاع ازمایشکاه رسانده شود.

2-خوردن برخی  غذا ها   وداروها تا 72ساعت  قبل از نمونه گیری  می تواند روی نتایج بدست آمده  اثر بگذارد و گمراه  کننده باشد،   لذا از مصرف این مواد خودداری کنید . این مواد شامل: سبزیجات خام، گوشت خوب پخته نشده، انواع میوه ها در صورتیکه به شکل خام مصرف شوند شامل : کاهو – گوجه فرنگی- شلغم- ترب وتربچه ،قارچ –کلم بروکلی گل کلم طالبی و گرمک انگور-  پرتقال- سیب- موز- آلوخربزه-هندوانه(مصرف الو خشک گوجه سبز کشمش سبوس غلات ذرت بوداده مانعی ندارد ) و انواع داروها شامل: آسپرین-ترکیبات آهن- انواع داروهای ضد التهاب مانند بروفن ایندومتاسین دیکلوفناک – کلشی سین  انتی اسیدها  ترکیبات یددار دیورتیکهای تیازیدی و رزرپین و ویتامین C می باشد . لذا هرنوع داروی مصرفی طی این مدت را به اطلاع مسئول نمونه گیری برسانید تا وی آنها را یادداشت کند. در خصوص امکان قطع داروی خاصی که دائم باید مصرف کنید مانند اسپرین ،تنها با پزشک معالج خود مشورت کنید و در صورت اجازه وی دارو را قطع کنید .  در صورتیکه مدفوع با بتادین  یا با ادرارآلوده شود نیز میتواند نتایج گمراه کننده بدست اید. در صورتیکه پزشک شما محدودیت خاصی را به شما تذکر داده ان را رعایت کنید .

3- خونریزی از لثه ناشی از مسواک زدن  شدید و نخ د ندان از72  ساعت  قبل از نمونه گیری میتواند گمراه کننده باشد،لذا در این خصوص دقت نمائید.

4- از مخلوط شدن نمونه مدفوع  با ادرار وسایر مواد (مانند شوینده کف توالت)خودداری کنید.خانمها تا 3روز بعد از پایان عادت ماهیانه نباید نمونه گیری کنند.

5-مقداری از نمونه (5گرم به اندازه یک فندق ودر مدفوع ابکی 5 سی سی )را در ظرف که ازمایشگاه در اختیار شما قرارداده است  قراردهید ودرب ظرف را محکم ببندید.

6- نمونه را سریعا  وحد اکثر ظرف دو  ساعت به واحد نمونه گیری آزمایشگاه  تحویلدهید.در صورت عدم امکان تحویل سریع ،نمونه را دور از نور وگرما و وتا 8 ساعت  در یخچال نگهداری کنید.تاخیر در انتقال نمونه باعث نتایج منفی کاذب میشود. نمونه اسهالی را سریعا به ازمایشگاه تحویل داده و ازمایشگاه را از اسهالی بودن ان مطلع سازید .

7- در صورتیکه پزشک برای شما سه نوبت آزمایش درخواست کرده باشد، به این نکته دقت داشته باشید.

] مراجعه کننده گرامی این آزمایش برای بررسی میزان دفع ترکیبات خاص مثل پروتئین در ادرار در مدت  یک روز انجام میشود،لذا مهمترین نکته در بدست آمدن نتایج صحیح،جمع آوری دقیق و رعایت نکات زیر میباشد:

 • از طرف آزمایشگاه ظرف مخصوصی در اختیار شما قرار می گیرد  ،لذا از جمع آوری ادرار در ظرف دیگری بپرهیزید.

2-ظرف مذکوردر برخی آزمایشات جهت پایدار بودن ترکیبات ادرار، حاوی مواد خاص به شکل مایع یا پودر میباشد .از تخلیه  وبو کردن آنها خودداری کنید . لازم است بدانید این مواد  اغلب اسیدی و سوزاننده میباشد لذا ازتماس این مواد با پوست یا لباس خود بپرهیزید.

3- مصرف مایعات را همچنان مثل قبل ادامه دهید.نمونه ادرار خود را دقیقا به مدت24 ساعت کامل جمع آوری کنید.هر بار به دستشویی میروید تمام ادرار دفع شده را در ظرف بریزید به مثالی که در پائین آمده توجه کنید .ظرف را دراین مدت24 ساعت در جای خنک وترجیحا دریخچال نگهداری کنید

4-پس از جمع آوری ادرار،سریعا وکمترازدوساعت آن رابه واحد نمونه گیری آزمایشگاه تحویل دهید. ساعت شروع و اتمام جمع اوری را روی برگه الصاق شده روی ظرف یادداشت کنید .

مثال:

اگرقرارباشد شما از ساعت8 صبح ادرار خود راجمع آوری کنید، راس ساعت8 به توالت بروید وتمامی ادرار خود رادر توالت بریزید (جمع نکنید). از این لحظه به بعدهر بار که به دستشوئی میروید ادرار خود رابه طور کامل درظرف بریزید.در ساعت 8 صبح فردابه دستشوئی بروید و تمامی ادرار خود را در ظرف بریزید. یادآوری می شود مهمترین نکته در این آزمایش جمع آوری صحیح نمونه میباشد

مراجعه کننده محترم این آزمایش برای بررسی وجود انواع آلودگی های انگلی انجام میگیرد جهت بدست آمدن نتایج صحیح لطفا به نکات زیر توجه کنید:

 • این آزمایش نیاز به ناشتائی ندارد.

2- در خصوص داروهایی که مصرف کرده اید با نمونه گیری صحبت کنید.به  مدت یک هفته قبل از آزمایش  بایداز مصرف انواع داروهای ضد اسهال،برخی انتی بیوتیکها مانند تتراسایکلین   ضد اسید معده ، روغن کرچک،  بیسموت وداروهای ضد مالاریا وداروهای حاجب مورد استفاده در رادیوگرافی (عکس رنگی) پرهیز کرده باشید.

3-  تعداد دفعات نمونه مورد نیازرا پزشک شما با توجه به تشخیص خود تعیین می کند لذا به درخواست پزشک خود دقت کنیدو هر روز بیش از یک نمونه نگیرید.

4-  مقداری (در مدفوع جامد  حداقل حدود 5 گرم به اندازه یک فندق ودر مدفوع ابکی حدود 5 سی سی )از نمونه مدفوع رادر ظرفی که ازطرف آزمایشگاه دراختیار شما گذاشته شده قراردهیدو درب ان را محکم ببندید . توجه کنید جهت بدست آمدن نتایج درست،   نمونه شما آلوده به ادرارو یا آب نشود .سعی کنید ازقسمتهای که شبیه خلط بوده  ویا در صورتیکه خونی است،از قسمتهای خونی نمونه را بردارید .در صورت مشاهده کرم یا  هرمورد مشکوک ، آن را به واحد نمونه گیری اطلاع دهید.

5-  نمونه  گرفته شده را خصوصا د رصورتیکه خونی یا اسهالی میباشد ،سریعا وکمتراز یک ساعت به  واحد نمونه گیری آزمایشگاه تحویل دهیدو به اطلاع مسئول نموه گیری برسانید که نمونه خونی یا اسهالی است .از نگهداری و تحویل چند نمونه با هم خودداری کنید.(در صورت عدم امکان تحویل سریع نمونه، آن را در یخچال نگهداری کنید)

6-به برچسب روی نمونه توجه داشته باشید که خوانا باشد .

مراجعه کننده گرامی این آزمایش برای بررسی احتمال وجود عفونت ادراری ونیز برای بررسی برخی پارامترهای دیگر انجام میشود.با توجه به اینکه انتهای مجرای ادرار میتواند آلوده به انواع باکتریها باشد که ربطی به عفونت احتمالی ندارد  ومیتواند در این آزمایش تداخل کند،لذا به نکات زیر به دقت توجه کنید.

1-بهترین نمونه برای آزمایش،اولین ادرار صبحگاهی میباشدکه حداقل 8 ساعت در مثانه مانده باشد.پیش از نمونه گیری ادرارزیاد آب ننوشید چون باعث رقیق شدن ادرار خواهد شد.

2-مسئول نمونه گیری را ازهرگونه داروی مصرفی مطلع کنید.طی 3 روز قبل نباید انتی بیوتیک مصرف کرده باشید.ازطرف آزمایشگاه ظرفی به شما داده خواهد شد که استریل میباشد  لذا آن را قبل از زمان نمونه گیری باز نکنید ودر حین نمونه گیری هم  ازتماس دست وسایرنقاط بدن به داخل ظرف  بپرهیزید.

3-  دستهای خود را بشویید و کاملا خشک کنید درابتدا مقداری ازاول ادرار  (3-2ثانیه اول) را در دستشوئی بریزید تا انتهای مجرا بااین ادرار تمیز شود. سپس در حدود  30سی سی ( تا نیمه ظرف)  را از ادرار پر کنید.دفع کردن ابتدای ادرار در بدست آمدن نتیجه صحیح  نهایت اهمیت رادارد ،لطفا در این زمینه دقت نمائید.

4-درب ظرف را بعد از نمونه گیری محکم ببندید وآن را در محل مشخص شده قرار دهیددقت نمائید  مشخصات صحیح شما روی ظرف ادرار قید شده باشد. در صورتیکه نمونه را در منزل میگیرید، آن را سریعا و کمتر از یک ساعت آن را به آزمایشگاه تحویل دهید.

مراجعه کننده محترم این آزمایش برای بررسی عفونت ادراری  انجام میشود.با توجه به اینکه انتهای مجرای ادرار میتواند آلوده به انواع باکتری ها باشد که ربطی  به عفونت ادراری ندارد  ومیتواند  روی نتایج بدست آمده اثر گذارد ،  لذا به این نکات قبل از نمونه گیری دقت  نمائید.

1-بهترین نمونه برای آزمایش اولین ادرار صبحگاهی میباشد که  چند ساعت در مثانه مانده باشد .پیش از نمونه گیری ادرا،ر زیاد آب ننوشید چون باعث رقیق شدن ادرار میشود.

2 –  مسئول نمونه گیری را از هرگونه داروی مصرفی مطلع کنید. طی 4-5  روز قبل نباید انتی بیوتیک مصرف کرده باشید.در صورت مصرف آن حتی المقدور تست را به تاخیر اندازید و آزمایشگاه را مطلع کنید .از طرف  آزمایشگاه ظرف استریلی به شما داده می شود .آن را قبل از زمان نمونه گیری باز نکنید و در حین نمونه گیری هم از تماس دست یا سایر نقاط بدن  با سطح داخلی آن بپرهیزید. در صورتیکه در زمان عادت ماهیانه و یا حتی چند روز قبل و یا بعد ان هستید حتی المقدور نمونه گیری را به زمان دیگری موکول کنید و یا به مسئول نمونه گیری اطلاع دهید.

3 – ابتدا دستهای خود را کاملا شسته و خشک نمایید .با یک دست  لب های ناحیه تناسلی را از هم باز کنید  ودر طول نمونه گیری باز نگه دارید.توسط پنبه و صابون دستشوئی، اطراف ناحیه خروج ادرار را  از جلو به عقب کاملا تمیز و خشک کنید.سپس اول ادرار را (3-2ثانیه اول) را اجازه دهید که در توالت تخلیه شود.بعداز آن در حدود 30سی سی( تا  نیمه ظرف-حداقل 10 سی سی )از ادرارخود را در ظرف بریزید.

4 –  درب ظرف را بعد از نمونه گیری  محکم  ببندید  و آن را در محل مشخص شده قراردهید.دقت نمائید مشخصات صحیح شما روی ظرف نمونه گیری قید شده باشد.

5-درصورتیکه نمونه را در منزل میگیریدآن را سریعا و کمتراز یک ساعت به واحد نمونه گیری آزمایشگاه تحویل دهید.و یا تا 12 ساعت میتوانید در یخچال نگهداری کنید

در دوران بارداری :این تست  یک مرحله ای بوده و برای براورد احتمال وجود دیابت در بارداری انجام میشود .برای این تست ناشتایی لازم نیست .از طرف آزمایشگاه پودر گلوکز به میزان 50 گرم در اختیار شما قرار داده میشود که لازم است در یک لیوان اب حل کرده و طی 5 دقیقه آن را میل نمایید . دقیقا بعد از یک ساعت  از شما نمونه خون گرفته شود.

تست تحمل گلوکزOGTT(در زنان باردار)

مراجعه کننده گرامی،  این آزمایش برای تائید وجود  دیابت  بارداری انجام می شود وبا توجه به اینکه تشخیص آن برای سلامت جنین شما اهمیت دارد ،جهت بدست آمدن نتایجدرست لطفا به نکات زیر توجه نمائید.

1-رژیم عادی خود را از چند روز قبل تغییر ندهید.

 2-در ابتدای صبح  و به صورت  ناشتا (حد اقل 12 ساعت)  به آزمایشگاه  مراجعه کنید.

 3 – در ابتدای ورود چند  دقیقه راحت روی صند لی بنشینید تا  اثرات حرکات بدنی روی بدن شما به حد اقل برسد.

 4-در ابتدا یک نمونه ناشتا از شما گرفته خواهد شد.سپس مقداری (100گرم و یا 75 گرم گلوکز بسته به درخواست پزشک )پودر سفید رنگ ونسبتا  شیرین  گلوکز در یک لیوان به شما داده خواهد شد .آن را در آب حل کنید و به آرامی  تمامی آن را  طی 5 دقیقه میل کنید.

5 – نمونه های  خون پس از سپری  شدن یک ، دو و  در برخی تستها بسته به درخواست پزشک سه ساعت از مصرف  گلوکز از شما گرفته خواهد شد (جمعا 3 تا 4  نمونه) .در طول این مدت از خوردن غذا ونوشیدن چای و قهوه بپرهیزید.

6 -جهت دریافت جواب،طبق تاریخ  قید شده در روی قبض به آزمایشگاه مراجعه نمائید

مراجعه کننده گرامی،این آزمایش برای بررسی وجود احتمالی دیابت انجام میشود.برای دقت هر چه بیشتر آزمایش،لطفا به نکات زیر توجه داشته باشید.

1 – از چند روز قبل از انجام این تست، رژیم پر از قند استفاده کنید و پرهیز خاصی نداشته باشید . (در حدود 150 گرم در روز).

2 – در ابتدای  صبح و قبل از گذشت  یک ساعت از زمان بیدار شدن و به صورت  ناشتا (حداقل12 ساعت)به آزمایشگاه مراجعه نمائید.توجه  کنید که در مدت ناشتائی فقط مجاز  به خوردن آب هستید.

3 – در ابتدای ورود چند دقیقه راحت روی صندلی بنشینید تا   اثرات حرکات بدنی روی شما به حد اقل برسد.

4 – در ابتدا  یک نمونه خون ناشتا از شما گرفته میشود. سپس مقداری (در افراد بالغ در حدود 75 گرم) پودرسفید رنگ ونسبتا شیرین گلوکزدریک لیوان به شما داده خواهدشد آن را در آب حل کرده وسریعا طی 5 دقیقه  میل نمائید. دقت نمایید کل پودر را باید میل کنید.

5  – بسته به درخواست پزشک، نمونه های خون  یک ،دو  ویا  سه ساعت بعد هم از شما گرفته خواهد شد. در این خصوص به توضیحاتی که مسئول نمونه گیری به  شما میدهد توجه داشته باشید . در طول این  مدت ازپیاده روی  خوردن  غذا ،  نوشیدن چای  و قهوه  و  کشیدن سیگار بپرهیزید.مصرف آب بلامانع است .

6–  جهت دریافت جواب ، طبق تاریخ قید شده درروی قبض به آزمایشگاه مراجعه نمائید.

مراجعه کننده محترم  ،این  آزمایش برای بررسی احتمال وجود نوعی کرم انگلی به   نام”کرمک” بکار میرود.اساس این آزمایش این است که ببینیم تخم این انگل ویا ندرتا خوداین کرم در ناحیه اطراف مقعد وجود دارد یا نه.این کرم شبانه در اطراف مقعد تخمگذاری میکند . با توجه به مطالب گفته شده  مهمترین اصل در کشف این انگل نمونه گیری دقیق میباشد.لذا به این مطالب توجه خاص داشته باشید.

نمونه گیری باید اول صبح قبل از رفتن به دستشوئی و دفع مدفوع و یا استحمام انجام شود .یک قطعه نوار چسب شفاف به همراه  آبسلانگ  ویک قطعه لام شیشه ای  از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرارداده میشود . با توجه به توضیحات  مسئول  نمونه گیری شما باید سعی کنید نوار چسب داده را به اطراف ناحیه  مقعد  بچسبانید تا در صورتیکه تخم  انگل  وجود داشته باشد  به  نوار چسب بچسبد . چسب را  سپس  باید  به روی  لام منتقل نمائید و آن را به واحد نمونه گیری  آزمایشگاه  تحویل دهید .در صورتیکه پزشک چند نوبت این آزمایش را درخواست کرده باشد به این دستور توجه نمایید.

مراجعه کننده گرامی این آزمایش برای بررسی احتمال وجود خونریزی بسیار اندک دردستگاه گوارش انجام میگیرد، جهت بدست آمدن نتایج صحیح و تصمیم گیری درست تر  برای شما لطفا به نکات زیر دقت فرمائید:

1-در صورتیکه  بواسیر یا شقاق مقعد دارید و خونریزی واضح دارید باید به اطلاع ازمایشکاه رسانده شود.

2-خوردن برخی  انواع داروها شامل: آسپرین-ترکیبات آهن- انواع داروهای ضد التهاب مانند بروفن ایندومتاسین دیکلوفناک – کلشی سین  انتی اسیدها  ترکیبات یددار دیورتیکهای تیازیدی و رزرپین و ویتامین C می باشد . لذا هرنوع داروی مصرفی طی این مدت را به اطلاع مسئول نمونه گیری برسانید تا وی آنها را یادداشت کند. در صورتیکه مدفوع با بتادین  یا با ادرارآلوده شود نیز میتواند نتایج گمراه کننده بدست اید.

3- خونریزی از لثه ناشی از مسواک زدن  شدید و نخ د ندان از72  ساعت  قبل از نمونه گیری میتواند گمراه کننده باشد،لذا در این خصوص دقت نمائید.

4- از مخلوط شدن نمونه مدفوع  با ادرار وسایر مواد (مانند شوینده کف توالت) خودداری کنید. خانمها تا 3روز بعد از پایان عادت ماهیانه نباید نمونه گیری کنند.

5- مقداری از نمونه (5 گرم به اندازه یک فندق ودر مدفوع ابکی 5 سی سی ) را در ظرف که ازمایشگاه در اختیار شما قرارداده است  قراردهید و درب ظرف را محکم ببندید.

6- نمونه را سریعا  وحد اکثر ظرف یک  ساعت به واحد نمونه گیری آزمایشگاه تحویل دهید. در صورت عدم امکان تحویل سریع ،نمونه را دور از نور وگرما وترجیحا در یخچال نگهداری کنید.تاخیر در انتقال نمونه باعث نتایج منفی کاذب میشود.

7- در صورتیکه پزشک برای شما سه نوبت آزمایش درخواست کرده باشد، به این نکته دقت داشته باشید.

PSA:از یک هفته قبل از نمونه گیری باید مهاینه پروستات یا نمونه برداری از پروستات انجام نشده باشد.سابقه  مشکل پروستات ،مصرف دارو برای پروستات را به اطلاع آزمایشگاه برسانید.

توصیه­ هایی جهت توجه قبل از انجام آزمایش PSA:

 • در صورتی­که اخیراً معاینه پروستات شده­اید آزمایش را حداقل یک هفته به تعویق بیندازید.
 • حداقل 48 ساعت از آخرین انزال گذشته باشد.
 • از 48 ساعت قبل از نمونه گیری از انزال و دوچرخه سواری بپرهیزید.

کورتیزول:جهت نمونه گیری قبل از ساعت 8 در آزمایشگا ه باشید چون نمونه گیری باید راس ساعت 8 انجام شود مگر اینکه پزشک دستور خاصی به شما داده باشد.

پرولاکتین: دارو های مصرفی خود را به اطلاع آزمایشگا ه برسانید.تحریک سینه بر هر عنوان (شیر دادن ،معاینه سینه و…. )شب قبل از مراجعه نداشته باشید.صبح بعد از 2 ساعت از بیدار شدن باید نمونه گیری انجام شود لذا بیه این مورد دقت کنید.

پاپ اسمیر: این آزمایش برای  بررسی تغییرات سلولی در مخاط  گردن رحم انجام می شود و با این تست میتوان سرطان این ناحیه را زودتر تشخیص داد. جهت این آزمایش از 72 ساعت قبل دوش واژینال نداشته باشید.نمونه گیری هم در نباید در زمان قاعدگی یا چندین روط بعد از اتمام خونریزی انجام شود.

آزمایشات غربالگری در زنان باردار: هدف از انجام این تست ها بررسی احتمال وجود سندروم داون و نقائص لوله عصبی در جنین است .بسته به نوع تست درخواست شده ،نمونه گیری باید در هفته 13-11 و یا 16 تا 21 هفتگی انجام میشود .سونوگرافی انجام شده باید به روز باشد و یک فرمی از طرف آزمایشگاه به شما داده میشود که لازم است اطلاعات ان به طور کامل پر شود..

نکته 1: فعالیت فیزیکی می­تواند تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت در نتایج تست­ها ایجاد نماید.

تاثیرات کوتاه مدت: افزایش لاکتات، CPK و تست­های انعقادی و پلاکت

تاثیرات طولانی مدت: افزایش CPK، آلدولاز، AST و LDH هم چنین هورمون­های جنسی شامل تستوسترون، آندرستن دیون، LH، در زمان­های طولانی مدت بالا می­روند.

نکته 2: نتایجی که به وسیله تغییر Position تحت تاثیر قرار می­گیرند شامل: آلبومین، توتال پروتئین، آنزیم­ها، کلسیم، کلسترول و تری گلیسیرید می­باشند.

نکته 3: آزمایشات زیر ترجیحاً باید اول صبح گرفته شود:

 • نمونه ادرار
 • فریتین
 • هورمون­های تیروئیدی
 • هورمون­های رشد (GH)
 • شرایط بیمار برای جمع­آوری نمونه ادرار 24 ساعته جهت آزمایش M.A:
 • بیمار از سه روز قبل، از مصرف قهوه، شکلات، موز، چای، کافئین، شربت سینه، (گایا کلات)، وانیل و از مصرف داروهایی که موجب تغییر این آزمایش می­شود (نظیر داروهای فشار خون) با نظر پزشک معالج خودداری نمایید.

شرایط جمع ­آوری نموه ادرار 24 ساعته و Random برای آزمایش Oxalate ادرار:

توجه به موارد زیر ضرورت دارد:

 • 2 الی 3 روز قبل از جمع­آوری نمونه ادرار از مصرف زیاد مواد غذایی که دارای ویتامین C از جمله مرکبات تازه (مانند لیموشیرین، پرتقال، گریپ فروت، لیمو شیرین، اسفناج، توت فرنگی، گوجه فرنگی) خودداری کنید.
 • قرص ویتامین C 2 الی 3 روز قبل از جمع­آوری نمونه ادرار مصرف نشود.

دستورالعمل برای انجام تست مانتو PPD:

 • لازم است محل تزریق آزمایش به مدت 24 تا 72 ساعت خارش داده نشود (شستشوی ناحیه بلامانع است).
 • چون آزمایش در بدن فرد انجام می­شود حتماً خود شخص برای خواندن مراجعه نماید تا سفتی محل تزریق بررسی شود.

دستورالعمل برای گرفتن خلط:

 • نمونه صبحگاهی بهترست.
 • بهترست بیمار ناشتا باشد.
 • لازم است قبل از گرفتن خلط، دهان چند بار با آب معمولی شسته شود، نفس عمیقی از راه بینی کشیده شود و برای لحظه­ای نفس خود را در سینه حبس کنید و با سرفه عمیق خلط خود را داخل ظرف مربوطه تخلیه کنید و از ریختن خلط به جدار خارجی ظرف خودداری نمایید.
 • چنانچه مشکل بود سر را روی بخار آب گرفته استنشاق نمایید یا با آب نمک 10 درصد قرقره نمایید تا خلط بیاید.
 • سعی شود آب دهان نباشد، آب دهان شفاف و آبکی است ولی خلط چسبندگی دارد.
 • نمونه را در ظرف مخصوص دهان گشاد ریخته و سریع به آزمایشگاه بیاورید.
 • بیرون ماندن خلط در جواب آزمایش تاثیر می­گذارد.

نمونه­ گیری در منزل:

 • صبح قبل از برخاستن از جای خود بدون اینکه غذایی بخورد، با سرفه­ای عمیق خلط خود را خارج و در ظرف مربوطه تخلیه نمایید و هرچه سریعتر به آزمایشگاه بیاوريد.

آمادگی­های لازم جهت انجام پاپ اسمیر:

این آزمایش به منظور شناخت زودرس سرطان دهانه رحم انجام می­شود و به علاوه در زمان انجام آن می­توان به التهاب دهانه رحم و عفونت­های آن نیز پی برد.

 • از 72 ساعت قبل از انجام آزمایش از شستشوی داخل واژن با آب یا مواد ضدعفونی­کننده پرهیز نمایید.
 • از نمونه­برداری در زمان قاعدگی، خونریزی فعال یا دوره­های التهابی اجتناب نمایید.
 • در انجام این آزمایش یکسری سوالات از بیمار بایستی پرسیده شود:

نام و نام خانوادگی بیمار، سن بیمار، نام پزشک، تعداد زایمان، تعداد سقط، آخرین زایمان، آخرین پریود، علت مراجعه، تاریخ مراجعه و شماره چارج.

شرایط انجام تست UBT:

 • حداقل 6 ساعت ناشتا بودن لازم است.
 • حداقل 4 هفته از مصرف آنتی­بیوتیک و یا بیسموت در صورت مصرف گذشته باشد.
 • حداقل 1 هفته داروهایی مثل سایمتیدین، رانیتیدین، امپرازول، کلیدینیوم C و… استفاده نشده باشد.

آزمایش ژنتیک خون:

در انجام این آزمایش یکسری سوالات از بیمار بایستی پرسیده شود که شامل موارد زیر می­باشد:

شماره چارج، نام و نام خانوادگی بیمار، سن زن، سن شوهر، نسبت خویشاوندی، علت مراجعه، تعداد بارداری، تعداد زایمان و تعداد سقط

آزمایش کاریوتیپ از روی مایع آمنیوتیک (آب کیسه جنین):

امکان دارد گرفتن و کشت مایع آمنیوتیک با عدم موفقیت مواجه گردد و احتیاج به تکرار نمونه گیری باشد، در مواردی نادر ابداً به نتیجه قطعی نرسد.

در صورت رشد سلول­ها نتیجه­گیری بین 20 تا 40 روز به طول خواهد انجامید.

این آزمایش فقط اختلالات کروموزومی را نشان می­دهد.

در حدود نیم درصد احتمال نمونه گیری غلط وجود دارد.

این آزمایش به هیچ وجه نمایانگر استثنائات علم ژنتیک نیست.

گفتنی است که از زوجین بایستی امضا گرفته شود.

فرم اطلاعاتی آزمایش PCR-HCV:

بیمار باید سوالات زیر را پاسخ دهد:

نام و نام خانوادگی، تاریخ معالجه، سابقه ابتلا به بیماری زردی یا هپاتیت، سابقه انجام آزمایشهای تشخیصی هپاتیت، سابقه انجام آزمایشهای HCVAb، PCR و تست­های کبدی با ذکر تاریخ انجام آنها، سابقه درمان هپاتیت و ذکر مدت درمان، ذکر نام پزشک معالج

فرم اطلاعاتی انجام تست Allergy:

سرفه، عطسه و آبریزش، خلط، تنگی نفس، مدت بیماری، فصل، سابقه فامیلی، مواد غذایی، دارو، گرد و خاک، عطر و ادکلن، دود سیگار و ماشین، فعالین بدنی، استرس، حیوان، گل و گیاه، مواد شیمیایی و متفرقه

فرم پرسشنامه TDM (ANTIEPILEPTIC)

در این پرسشنامه سوالات زیر از بیمار پرسیده می­شود:

نام بیمار، نام پزشک، وزن بیمار، سن او، ساعت و تاریخ نمونه گیری، نام داروهای مورد آزمایش (PB، Prim، Carb،  Etho، PHT، Valp)، راه مصرف دارو (IV، IM، PO)، مدت مصرف، دفعات مصرف روزانه، میزان مصرف در 24 ساعت، زمان آخرین بار مصرف، وضعیت مزاجی بیمار (طبیعی، اسهالی، یبوست)، منظور از انجام آزمایش (تنظیم دز دارویی، تغییر نوع دارو، وجود عوارض مسمومیت)، سایر داروهایی که بیمار مصرف می­کند، آیا امکان بی­نظمی در مصرف دارو وجود دارد، آیا بیمار تحت کنترل می­باشد، چه مدت وی تحت کنترل است، سابقه بیماری کبدی، کلیوی و قلبی دارد، در صورت امکان نوع دارو و کارخانه سازنده مشخص شود.

پرسشنامه آزمایش کوآد مارکر:

بهترین زمان آزمایش از هفته 14 تا 22 بارداری قابل انجام و دارای ارزش است.

سوالات این پرسشنامه شامل:

نام و نام خانوادگی بیمار، نام پزشک معالج، شماره پذیرش، تاریخ تولد بیمار، میزان تحصیلات، شغل، تاریخ نمونه گیری، آیا بیمار سونوگرافی انجام داده است، تاریخ انجام سونوگرافی، سن جنین هنگام سونوگرافی، سن جنین در حال حاضر، وزن مادر در حال حاضر، تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، تعداد زایمان قبلی، تعداد سقط، آیا بارداری فرد دوقلو است، آیا قبلاً جنین یا فرزند به سندرم داون مبتلا بوده، ابتلا در چه سنی بوده، آیا فرد از طریق لقاح مصنوعی باردار شده است، در صورت مثبت بودن جواب سوال آیا از تخمک شخص دیگری برای این منظور استفاده شده، در صورت مثبت بودن پاسخ تاریخ تولد شخص اهداکننده تخمک را قید کند، آیا فرد دیابت دارد، آیا از سیگار استفاده می­کند، آیا ازدواج او فامیلی بوده است، آیا از داروهای حاوی ترکیبات HCG نظیر  PREGNYL استفاده می­کند، آیا سابقه مصرف داروی خاص دیگری دارد، آیا سابقه ناباروری دارد، آیا در فامیل او یا همسر وی ابتلا به بیماری­های ژنتیکی و یا مادرزادی وجو دارد، نشانی دقیق محل سکونت بیمار و تلفن تماس وی گرفته شود.

درخواست آزمایش TRIPLE TEST:

در این باره اطلاعاتی باید راجع به مادر کسب گردد که شامل موارد زیر می­باشد:

نام و نام خانوادگی مادر، تاریخ نمونه گیری، نام پزشک، سن مادر، وزن مادر هنگام آزمایش، تاریخ LMP، تاریخ سونوگرافی، سن بارداری، تعداد بارداری، تعداد زایمان، تعداد سقط، تعداد قلوها، سابقه دیابت در مادر، سابقه بیماری­های ارثی در والدین، سابقه فرزند مبتلا به NTD و ناهنجاری­های کروموزومی، سابقه مصرف سیگار، اصلیت والدین جنین، تعداد ضربان قلب جنین در سه ماهه اول.

دستورالعمل نمونه گیری سرب:

نمونه مورد نیاز برای انجام این تست، خون کامل است. حجم مورد نیاز 4 میلی لیتر خون کامل در لوله­های خلا همراه با ضد انعقاد EDTA می باشد. محل نگهداری نمونه در یخچال 2 تا 4 درجه سانتیگراد می­باشد.

مسمومیت سرب در بزرگسالان:

فرم مربوط توسط فرد پذيرش كننده پر می­شود و شامل نام، جنس و سن بیمار است همچنین نام و تلفن پزشک معالج پرسیده می­شود.

آدرس محل سکونت و تلفن بیمار، رنگ دیوار خانه، امکان استفاده از آب بهداشتی، آدرس محل کار، نوع شغل از دیگر اطلاعات می­باشد.

ذکر اینکه آیا نشانه مشهود مسمومیت وجود دارد نیز ضروری است.

مسمومیت سرب در اطفال:

اطلاعاتی که در این رابطه جمع­آوری می­گردد شامل موارد زیر است:

نام و جنس و سن بیمار، نام و تلفن پزشک معالج، آدرس محل سکونت، تلفن بیمار، شغل پدر، شغل مادر، مشخصات محل سکونت، وضعیت کودک از لحاظ خاک خوری، توان فکری کودک، رفتار کودک، استفاده از شیر آب گرم در پخت غذای کودک از جمله ای موارد می­باشد که بایستی ذکر گردد.

5 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  آزمایش هپولوژی(هلیکوباکتری معده) رو شما انجام میدید؟
  برای این آزمایش باید ناشتا باشم؟

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه